2019-04-04

Telefon IP a telefon tradycyjny – najważniejsze różnice

Dzisiaj z telefonu możemy korzystać nie tylko w miejscach, w których znajduje się analogowe łącze telefoniczne. Możemy wykonywać połączenia również przez internet z wykorzystaniem zwykłego telefonu stacjonarnego, który nazywany jest wtedy telefonem IP. Czym różni się telefon IP od telefonu tradycyjnego?

 

Stacjonarny telefon IP https://www.axium.pl/oferta/telefon-ip-telefon-konferencyjny/ wprawdzie prezentuje się tak samo jak zwykły telefon, ale jednak zasada jego działania jest nieco inna. Można z niego dzwonić, można odbierać rozmowy, ale w tym przypadku łączność odbywa się na inny sposób – za pomocą połączenia internetowego.

 

Technologia VoIP, czyli Voice over Internet Protocol, która nazywana jest także telefonią internetową, jest obecnie bardzo popularna i chętnie stosowana zarówno w biznesie, jak również w domach i mieszkaniach.

 

Czym dokładnie jest telefon IP, a czym telefon stacjonarny? Czym zatem różnią się te dwie technologie?

 

Wygląd telefonów

Jeśli położymy obok siebie telefon IP oraz telefon stacjonarny, praktycznie nie będziemy mogli wskazać, który z nich jest którym. Mają one takie same klawiatury z cyframi i literami, a także inne przyciski. Mogą być wyposażone w słuchawki przewodowe albo bezprzewodowe.

 

Jednak zwykły telefon stacjonarny bez żadnych dodatkowych rozwiązań nie pozwoli nam na korzystanie z telefonii internetowej – taką możliwość ma z kolei telefon IP.

 

Sposób realizacji połączenia

Jak zaznaczyliśmy już wcześniej, tradycyjny telefon do działania potrzebuje analogowej linii telefonicznej, pod którą podpięty jest konkretny numer. Z telefonem może być połączona jednocześnie jedna osoba.

 

Z kolei telefon IP wymaga do podłączenia internetu – to powoduje, że jest on również łatwiejszy w instalacji, ponieważ w obiekcie nie musi znajdować się tradycyjna linia analogowa, ale tylko internet. Telefon IP będzie działał w oparciu o internet oraz indywidualne konta użytkowników albo adresy SIP, dlatego też pozwala on również na rozmowę z kilkoma rozmówcami.

 

Ceny połączenia

W przypadku technologii VoIP można uzyskać niższe ceny połączeń niż w przypadku tradycyjnej telefonii analogowej. Wynika to z faktu odmiennego naliczania kosztów, dlatego też telefon IP będzie tańszy w użytkowaniu.

 

Korzyści finansowe z telefonów IP mogą czerpać zarówno klienci indywidualni, jak również biznesowi.

 

Jakość połączenia

Na ogół telefon IP może zapewnić dobrą jakość połączenia w porównaniu z telefonem stacjonarnym. Warto jednak wskazać, że jakość ta jest bezpośrednio powiązana z internetem, dlatego też wtedy, gdy prędkość internetu będzie niższa, może to także wpływać na jakość połączenia.

 

Podsumowując, chociaż telefon IP oraz telefon stacjonarny wyglądają praktycznie tak samo, są jednak innymi urządzeniami. Gdy liczy się oszczędność pieniędzy i łatwe połączenie, telefon IP to strzał w dziesiątkę!

Zobacz także