2019-02-06

Rynek usług kurierskich a stoły rolkowe

Decydując się na stoły rolkowe nie należy zapominać, żeby wyposażyć się w sprawdzoną firmę kurierską


Cały rynek usług kurierskich rośnie prawie jak na drożdżach. Rocznie Polacy wysyłają, aż 300 milionów paczek, to wynika z raportu PWC. Za dwa lata dany wskaźnik ma wzrosnąć do 440 mln paczek rocznie, a rynek będzie natomiast wart 6,4 mld zł. Ktoś jednak będzie musiał te paczki dostarczyć. Dodatkowo wieloletnie funkcjonowanie planowanej gospodarki wymuszało realizację z góry już założonych celów i adaptowanie do bieżących sytuacji. Pamiętajmy o tym posiadając stoły rolkowe http://janczewski.eu/oferta/stoly-rolkowe/.  


Na samym początku lat 80-tych Poczta Polska nie nadążała z dostarczaniem wielkich przesyłek z pomocą humanitarną, które wtedy docierały do Polski. Nadszedł więc czas na zmiany i na zerwanie z monopolem. Na naszym polskim rynku dosyć stopniowo zaczęły pojawiać się firmy kurierskie, gdzie pierwszą z nich była firma Servisco, która rozpoczęła swoją działalność już w 1982 roku. Potem nastąpił rozwój branży w gospodarce i w dwa lata później można było już obserwować współpracę firmy Cargo z liderem przesyłek zagranicznych DHL Worldwide Express. Następne lata przynosiły nowe firmy, rozwiązania i wiele udogodnień dla klientów. W wysokiej mierze wiązało się to także z zainteresowaniem światowej klasy logistycznych gigantów, które dostrzegły pewną szansę na inwestycję w zbudowanie rozwijającego się rynku nad Wisłą. Aktualnie możemy wyróżnić niemal aż 100 firm, należących do 8 podmiotów, a też kilkadziesiąt małych oraz średnich działalności działających na rynku usług logistycznych. Od paru lat można dostrzec coraz większy przyrost sektora e-commerce. Wiadomo, że robienie zakupów poprzez Internet oraz zamawianie kuriera to jedno z powszechniejszych rozwiązań w tym świecie, dzięki któremu można zaoszczędzić wiele czasu. Większość usługodawców prześcigają się w tym, aby jak najbardziej ułatwić odbiór swojej przesyłki oraz by stawki były jak najbardziej konkurencyjne. Już na samym etapie zakupu rzeczy można wybrać rodzaj firmy, dostawę do domu, do pracy czy też paczkomatu. Sama możliwość odebrania paczki o dowolnym czasie i w wybranym przez siebie miejscu to dogodne rozwiązaniem zwłaszcza dla bardzo zapracowanych ludzi. Również system powiadomień zorganizowany jest na naprawdę wysokim poziomie - smsy z informacją o wysłaniu przesyłki, możliwość nawet śledzenia jej trasy czy wybór czasu, w jakim ma dotrzeć na określone miejsce, jeżeli chodzi o stoły rolkowe i firmy je posiadające.


Z upływem lat rosną liczne oczekiwania klientów, wzrasta rynek. W związku z czym w najbliższym czasie można spodziewać się też znacznego rozwoju usług w tymże zakresie. Na polskim rynku KEP działa około 200 przedsiębiorstw dość zróżnicowanych pod względem wielkości, zasięgu terytorialnego oraz oferowanych przez nich usług. Przeważającymi liderami są tak zwani integratorzy, czyli wielkie przedsiębiorstwa międzynarodowe, które weszły na nasz rynek przez przejęcia lokalnych firm kurierskich. To właściwie dzięki temu są oni w stanie oferować jednocześnie usługi krajowe jaki i międzynarodowe i przy tym obsługiwać rynek klientów indywidualnych i przedsiębiorstw. Do tej grupy należą takie przedsiębiorstwa jak: DHL Express, UPS czy TNT Express. Do krajowych operatorów, którzy konkurują na rynku przede wszystkim ceną zaliczają się: Siódemka, Opek i K-EX. Ponadto na terenie kraju działają też GLS Polsnd i DPD Polska. Poza tym na obszarze aglomeracji miejskich działają też małe firmy kurierskie specjalizujące się w lokalnym serwisie.


W ostatnich latach na naszym rynku pojawiły się zupełnie nowe podmioty – tak zwani brokerzy kurierscy. Oni konsolidują i zarazem oferują przez Internet usługi ogromnych przewoźników. Wówczas zaletami takiej oferty jest dość niska cena i bardzo łatwy sposób zamówienia, jednakże świadczone usługi takie mają niejasny status prawny, a ze względu na dodanie pośrednika pomiędzy firmą kurierską a klientem, mogą bowiem następować problemy w komunikacji. Na rynek kurierskich usług wielki wpływ ma tak zwane otoczenie polityczno-prawne. Polskie prawo jest aktualnie ściśle związane z unijnym, a dla branży KEP największe znaczenie ma: Prawo przewozowe, Prawo pocztowe i Kodeks celny. Faktem jest ,że największym problemem przewoźników jest kompletny brak jednoznacznej definicji usługi kurierskiej w polskim prawie, jeżeli chodzi o stoły rolkowe. Przy pomocy rozbudowanego internetowego systemu dokładnie każdy klient, bez konieczności logowania się na stronie firmy kurierskiej oraz zakładania konta, może w swoim domu wydrukować list przewozowy i wysłać przesyłkę za pośrednictwem kuriera w aspekcie stoły rolkowe. Wypełnione zlecenie w Internecie, generuje pojawienia się pewnej informacji w urządzeniach przenośnych kurierów jak i też w systemach firmy jako do zrealizowania tym samym kurier w wybranym poprzez klienta przedziale czasu pod wskazanym adresem stawia się po takowy odbiór przesyłki. Ma to również zastosowanie, jeżeli chodzi o stoły rolkowe. Coraz to nowsze udogodnienia idące razem z duchem XXI wieku powodują, iż klienci częściej korzystają z usług firmy kurierskiej. Działalności jak i wszystkie osoby fizyczne coraz częściej korzystają właśnie z tego rodzaju możliwości dlatego, że: wszystkie faktury generowane są droga elektroniczną do indywidualnego klienta, wydłużony termin płatności za dane świadczone usługi, coraz to korzystniejsze ceny, obejmowanie wszystkimi aktualnymi promocjami i nowościami, prywatna obsługa i bezpośredni kontakt z przedstawicielem handlowym, jak i również wsparcie w momentach trudności oraz wyboru. To właśnie dzięki tym bardzo cennym informacjom firma może składać bezpośrednio oferty przedsiębiorstwa, które bardzo potrzebują i korzystają z działalności kurierskich usług, a tym samym oszczędzając fundusze na szukanie klientów tam gdzie taka działalność jest nie potrzebna. Z kolei tego typu zabiegi pozwalają na pozyskanie bardzo dużej ilości klientów oraz ciągłe doskonalenie procesu nakierowanego na stoły rolkowe.

Zobacz także