2019-01-24

Oświetlenie filmowe – po co się je stosuje?

Oświetlenie filmowe jest bardzo charakterystyczne. Dzięki niemu oświetleniowcy mogą operować światłem na wszelkie sposoby. Zarówno mogą lampami tego typu doświetlać miejsca czy aktorów w scenach kręconych na planie, jak również wspomagać światło dzienne, czy nawet je po części zastępować. Oświetlenie filmowe http://lumensc.pl/sprzet-swiatlo-konwencjonalne.html występuje w bardzo różnych odsłonach. Mamy podstawowe lampy oświetleniowe i te wspomagające, jak również lampy energooszczędne, dające światło o barwie ciepłej lub zimnej, o większym lub mniejszym natężeniu. Wybór odpowiednich lamp zależy od doświadczenia i wiedzy osoby, która bierze czynny udział w kręceniu ekranizacji kinowych.

 

Oświetlenie filmowe musi być zawsze na najwyższym poziomie, jeśli ma być wykorzystane w profesjonalny sposób. Sceny kręcone na planie filmowym bardzo często posiłkowane światłem ogólnym, potrzebują niekiedy dodatkowego oświetlenia, aby scena była wyrazista i konkretna. Dzięki temu obrazowość scen, kontrast znajdujących się rzeczy na planie i osób jest odpowiedni.

 

Praca oświetleniowca

Oświetleniowiec to zawodowiec, który odpowiada za odpowiednie oświetlenie na scenie. Jest osobą, która ma w swoim zasobie mnóstwo różnych lamp, kabli, statywów, oraz innego typu akcesoriów wykorzystywanych do zamontowania lub postawienia oświetlenia w najbardziej dogodnych do tego miejscach. Odpowiedzialność osoby pracującej na planie filmowym jest bardzo duża. Liczy się bowiem każda minuta kręcona przez reżysera. Dlatego przystosowanie sceny i otoczki pod odgrywanie ról przez aktorów, to podstawa. Specjalista specjalizujący się w zakresie urządzeń elektrycznych – oświetleniowych doskonale wyczuwa klimat scen i dobiera dzięki temu takie światło, które podkreśla najbardziej korzystne jej elementy. Oświetlenie filmowe, dźwięk, cała scena jest wówczas jednością. Pozostaje wtenczas jedynie odegranie ról i zamknięcie ujęć, które będą montowane w jedną całość. Warto pamiętać o tym, że filmowane są ujęcia zarówno na zewnątrz, jak również wewnątrz budynków, także pod wodą. Dlatego też wykorzystywane lampy muszą być przystosowane również do bardziej trudnych warunków tworzonych na planie filmowym. Dostosowane do panującej na nim wilgoci, do występującej na nim wody, a niekiedy do wytwarzanych efektów specjalnych za pomocą dmuchaw i liści, czy innych rzeczy. Podświetlenie takich scen wymaga niezwykłego wyczucia i umiejętności, warto o tym pamiętać. Tym bardziej, jeśli zajmujemy się kręceniem filmików amatorskich, wiedza na temat dostępnych lamp, jak również metod ich wykorzystania może się przydać.

 

Typy lamp wykorzystywanych podczas kręcenia filmów

Lamp filmowych jest przynajmniej kilka typów. Pośród nich bez problemu odnajdziemy popularne lampy żarowe oraz nowoczesne lampy LED-owe. Co więcej mamy do dyspozycji lampy fluorescencyjne oraz lampy wyładowcze HMI, które są wykorzystywane powszechnie do oświetlenia znacznie większych planów filmowych. Lampy, które wykorzystywane są z kolei wykorzystywane do oświetlenia w barwie ciepłej, to lampy żarowe, idealne do pomieszczeń wewnątrz budynków.

Zobacz także