2019-05-15

Najlepsza kawa ziarnista - jak ją wybrać?

Nie jest powiedziane, że każdy miłośnik kawy wie o niej wszystko. Na co dzień przecież mamy tak dużo obowiązków, że pochylanie się nad dodatkowymi tematami zwyczajnie może nas przerastać, bo nie mamy na to już czasu. To zupełnie normalne! Kiedy jednak zdecydujesz się już kupić dla siebie ekspres i parzyć sobie codziennie kawę, powinieneś wiedzieć, jak rozpoznać dobre ziarna. Najlepsza kawa ziarnista https://arcyciekawa.pl/kawy-ziarniste/ to oczywiście ta, która będzie ci smakowała - musisz jednak wiedzieć, czym jedna od drugiej się różni. Znacząco ułatwi ci to poszukiwania twojej ulubionej kawy, której smakiem po prostu będziesz się cieszył.


Tak jak powiedzieliśmy, najlepsza kawa ziarnista to przede wszystkim ta, która tobie odpowiada. Smak jest kwestią indywidualną i nie da się jednoznacznie powiedzieć, co jest ogólnie najlepsze dla wszystkich. Jeśli jednak nie chcesz szukać na oślep tego, co będzie tobie smakowało, musisz wiedzieć, na co zwracać uwagę. Najlepsza kawa ziarnista sama do ciebie nie przyjdzie - gdy jej szukasz, zwróć uwagę na dwa ważne terminy.


Gatunek ziaren twojej kawy

Niektórzy twierdzą, że najlepsza kawa ziarnista to 100% arabika. To oczywiście może być prawdą, jeśli szukasz kawy delikatnej w smaku i o delikatnym aromacie. Z pewnością sprawdzi się dla osób, które na co dzień częściej sięgają po kawy mleczne. Powszechnie uznaje się, że arabika jest kawą szlachetną. Wynika to z faktu, że uprawia się ją w wysokich pasmach górskich, gdzie panują specyficzne warunki atmosferyczne i gdzie trudno się dostać - stąd też najczęściej arabika jest często zwyczajnie droższa niż robusta.


Pojawiają się jednak także głosy, że najlepsza kawa ziarnista to robusta. Można zauważyć w tym pewną prawidłowość: często mówią tak osoby, które lubią pić espresso, które szybko stawia ich na nogi. To właśnie dzięki robuście espresso jest gęste i oleiste oraz ma wyjątkowo mocny aromat. Jest zatem dokładnie takie, jakie ma być. Wszystko jest zatem kwestią smaku i upodobań, które każdy może mieć inne. Na co jednak zwrócą uwagę wszyscy?


Twoja kawa musi być świeża

Najlepsza kawa ziarnista to dla każdego coś innego, to prawda. Niemniej zawsze ważne jest to, żeby była świeża. Co to znaczy? Chodzi przede wszystkim o czas pomiędzy wypaleniem kawy w palarni kawy a jej trafieniem do twojej filiżanki. Najlepsze palarnie kawy oferują wypalanie właściwej porcji już po jej zamówieniu przez klienta (indywidualnego oraz przedsiębiorcy), zatem zyskujesz w ten sposób pewność, że będziesz miał świeżą kawę. Najlepsza kawa ziarnista, którą chcesz kupić w sklepie, powinna być wypalana nie dalej niż 2 lata od momentu zakupu. Oczywiście, to nie jest reguła i czasem świeżość kawy utrzymuje się 6 miesięcy, a w niektórych przypadkach nawet 36 miesięcy.

Zobacz także