2019-02-06

Jak wybrać kamerzystę na wesele?

Jeśli chcesz mieć naprawdę dobry video reportaż z własnego ślubu, nie możesz pochopnie podjąć decyzji o zatrudnieniu kamerzysty. Samo wpisanie w google hasła “video-filmowanie” to mało, by mówić o znalezieniu profesjonalisty. Co należy wziąć pod uwagę, by końcowy efekt był zadowalający?


Oczywiście, na początek dobrze jest szukanie pod hasłem video-filmowanie http://fotocyfra.info/ w sieci - w ten sposób trafisz na strony internetowe kamerzystów. Aby wybrać właściwego, musisz jednak przejrzeć ich oferty pod kątem poniższych 4 punktów.


Budżet


Przede wszystkim sami musicie wiedzieć, ile pieniędzy możecie przeznaczyć na kamerzystę. Ceny w usłudze, jaką jest video-filmowanie są naprawdę różne, więc mając świadomość, na co możecie sobie pozwolić, już na wstępnie zrobicie selekcję.


Cena dobrego kamerzysty na wesele zależy przede wszystkim od:

  • czasu pracy, tj. długości czasu filmowania - zależnie od tego, czy chcecie na nagraniu mieć wszystko od błogosławieństwa aż po plener ślubny, czy tylko sam ślub
  • doświadczenie fotografa
  • sprzęt, jakim się posługuje
  • liczba kamerzystów
  • ilości filmów - możesz zamówić krótką i długą wersję
  • dodatkowych usług, jak np. nagranie podczas sesji w plenerze czy video zaproszenia


Video-filmowanie jako usługa powinno zamknąć się w przedziale cenowym od 1500 do 4500 złotych.


Rankingi i rekomendacje


Weź pod uwagę to, co mówią o kamerzyście inni. Niekoniecznie musisz pytać wśród znajomych, chociaż warto to zrobić, jeśli widziałeś ich film ze ślubu i bardzo ci się podobał. Możesz skorzystać ze specjalnie przygotowanych rankingów on-line oraz forów internetowych, gdzie poprzedni klienci opisują nie tylko ofertę kamerzystów i finalne efekty ich pracy, ale także samo podejście do zlecenia.


Pierwsze wrażenie


Możesz przejrzeć wszystkie wyniki spod hasła “video-filmowanie” i wybrać kilka z nich, a następnie umówić się na spotkanie z tymi, których oferta najbardziej cię przekonuje. Pamiętaj, że samo portfolio to jednak nie wszystko. Liczy się także kreatywność i nastawienie do pracy, które możesz zauważyć w energii, z którą kamerzysta będzie przedstawiał swoją ofertę dla was. Dodatkowo, możecie zapytać o sprzęt, doświadczenie, sposób pracy czy czas realizacji, ale także o np. radzenie sobie w kryzysowych sytuacjach, jak np. nagła awaria sprzętu.


Umowa


Bardzo ważne jest także to, czego nie znajdziesz pod hasłem “video-filmowanie” w Internecie. Raczej nie zdarza się, by treść umowy była przedstawiona na stronie internetowej kamerzysty. Jeśli już wybrałeś tego, którego podejście do pracy, sprzęt oraz poprzednie realizacje ci się podobają, pamiętaj teraz, by umowa była sporządzona w sposób właściwy i jasny. Co powinno być w niej zawarte? Przede wszystkim dokładne dany pary oraz filmowca, rodzaj wykonywanego dzieła oraz formę jego dostarczenia, wybrany rodzaj pakietu i jego cenę, miejsce realizacji zlecenia, ewentualne dodatkowe opcje, dokładny zakres obowiązków, zasady postępowania wraz z uwzględnieniem kryzysowych sytuacji, informacje o ewentualnych zaliczkach, podpisy. Jeśli kamerzysta chce wykorzystywać wasz film w ramach swojej promocji, musicie koniecznie podpisać również zgodę na wykorzystanie wizerunku.

Zobacz także